Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Díky, vychovatelku nechci!

12. 03. 2015 15:28:12
Je normální, aby na vás při vašem příchodu domů mířily pistolkou a křičely: "Tati, vzdej se, nebo tě zastřelím?" - Ano, je. .....moje reakce na článek....http://hochmannova.blog.idnes.cz/c/453298/kvalitni-erudovana-vychovatelka-v-domacnosti-ma-dnes-cenu-zlata.html

Pani autorko, váš článek, dle mého, vyznívá poněkud podivně. Ne, že bych s vámi v některých věcech nesouhlasil, ale podle toho, co píšete o sobě, bych očekával profesionálnější přístup i provedení. Je samozřejmé, že většina lidí má rozdílné názory a nikde netvrdím, že zrovínka ten můj názor je ten pravý, ale pokud káráte některé rodiče za přístup k výchově dětí, je nutné, aby i váš přístup byl příkladný a vzorový. Možná, že je, o tom psát nechci a nemohu, protože vás neznám. Zarazilo mne, ale, z čeho všeho usuzujete, že „výchova není dobrá“.

Hned první řečnická otázka o normálnosti „přepadení rodiče dítětem s pistolkou v ruce“ se mi zdá přehnaně vyhrocená. Já odpovím ano, zdá se mi to normální. Pokud je dítě uprostřed hry na hrdinu a chybí mu persona zloducha. Ano, dokonce v tom vidím pozitivum. Co je špatného na tom, když dítě „vezme“ do hry svého rodiče? Horší by bylo, kdyby rodiče prostě „herně odstřelilo“ a klidilo se rodiči z očí. V tomto případě mohu „dohrát“ epizodu a pak se zeptat, proč jsem byl přepaden a v případě „špatného náhledu onoho dítěte“ uvést vše na pravou míru. Vždycky jsem byl rád, když mne děti přibraly, v rámci možností, mezi sebe. Mám děti. Mám děti tři. Dvě už dospělé, o sebe se starající, a jedno třináctileté. Mám dokonce i vnučku. Cítím se tedy dosti zkušeným, abych napsal svůj názor k vašim zkušenostem. Máte pravdu, že doba moderních technologií někdy škodí, ale někdy s výchovou i pomáhá. Je přeci fajn, když mohu být v klidu a vědět, že mohu i v čase, kdy s dítětem nejsem osobně, zkontrolovat mobilním telefonem, je-li v pořádku. Je prima i to, že pokud by došlo k problému, může mi mé dítě zavolat a ví, že přispěchám a pomohu. Nikdy jsem děti neodstavoval od techniky, pokud měly zájem ji využívat. A každé dítě je i v tomto jiné. Například dcery „naplno využívaly mobilu“ a občas bylo nutné je usměrnit ohledně ceny za vyúčtování. Podařilo se a následně problémy zmizely. Syn, který má chytrý telefon provolá cca 120Kč za měsíc a nikdy nemusel být pokárán. Miluje PC hry a tráví s nimi mnoho času. Komunikuje při nich s kamarády on-line a dá se říci, že si tím tříbí své vyjadřovací schopnosti. Mimo to hraje fotbal a florbal. Není líný vstávat o hodinu a půl dříve, než by musel, a jezdí na ranní trénink. Ve škole bez problémů prospívá a je hodnocen, jako ten hodnější, mezi ostatními spolužáky. Dostává týdně cca 100Kč na vlak a autobus a není hamižný ani lakomý a více peněz nevyžaduje, i když mám chuť si „šplhnout“ a nabídnu „prémie“ odmítne a řekne, že nepotřebuje. O tom, kdo má jaký telefon či tablet, mi nevypráví. Není samozřejmě jen hodný a příkladný. Nerad uklízí, učí se jen tak, aby to ve škole klapalo, svou práci „zbytečně dobrovolně“ nenabízí, ale nakázané splní a pak se věnuje svým činnostem. Prostě „normální“ kluk.

Je „normální“ i přesto, že jsem již dlouhá léta OSVČ a jsem často mimo domov a nebo se vracím v pozdních hodinách. Ano, mám manželku. To píši proto, aby to nevyznělo tak, že se chválím, jak dobře vychovávám. Není to úplně moje zásluha, že nemáme děti takové, jak je popisujete. Jen tím chci naznačit, že obyčejní lidé dovedou své děti vychovávat i bez školení, jak na to. Nemyslím si, také, že pomoci může erudovaná vychovatelka. Většina dětí vidí chování svých rodičů a tomu se přizpůsobí. V dospělosti se pak chová podobně. Tedy ne podle vychovatelky, ale podle rodičů. Já bych nechtěl, aby si mé děti platily vychovatelky pro své potomky. Ano, jsou děti problémové. Ale většinou jsou to děti rodičů, kterým je to jedno, a dokonce některé chyby vidí jako přednosti. Přehnané sebevědomí, drzost, bezohlednost. Ale ruku na srdce, není to trend dnešní doby? A bude hůř. Pokud budou rodiče trestáni za výchovu, jak tomu je v různých státech. Ono se vychovat nedá, pokud za špatný skutek už v dětství nepřijde trest. Tuto zákonitost si ve dvaceti letech už do hlavy nikdo nevštípí. A pokud bude většina „bohatých“ bohatých díky nepoctivé práci a podvodům, pak nepomůže ani hejno vychovatelek. Děti budou vždy obrazem svých rodičů. Jablka opravdu nepadají daleko od stromů, i když se, sem tam, některé zakutálí. A na závěr jedna „technická poznámka“. Píšete o sobě jako o spisovatelce. Vaše věta,:“ Když se moderátor zeptal na to, aby o sobě děti řekly něco hezkého.....“, postrádá v češtině smysl. Bylo by dobré, zkontrolovat sebe sama, pokud jste opravdu profesionál.

Autor: Karel Veselý | čtvrtek 12.3.2015 15:28 | karma článku: 18.01 | přečteno: 866x

Další články blogera

Karel Veselý

Choďte k lékařům pouze s pevným přesvědčením, že víte, co vám je!

Dva měsíce problémů a různé diagnózy.....Ovšem žádná správná.....Dva měsíce tipování a málem zákrok s nevratným poškozením zdraví...Co dodat?

13.8.2015 v 10:45 | Karma článku: 26.85 | Přečteno: 1547 | Diskuse

Karel Veselý

Jak píše novinářka článek.......

Ptala se, zavolala a poděkovala. Chovala se slušně, ale stejně napsala co chtěla a ne to, co jí bylo sděleno. Tak pracuje novinářka...

19.7.2015 v 18:58 | Karma článku: 26.12 | Přečteno: 1120 | Diskuse

Karel Veselý

Ještě větší blbec než jsme doufali.....

Ještě větší blbec než jsme doufali.....Tak právě toto mi proběhlo hlavou při sledování debaty šéfa lékařské komory se zástupcem komory čínské medicíny......

22.6.2015 v 10:24 | Karma článku: 36.80 | Přečteno: 2305 | Diskuse

Karel Veselý

Norsko a děti aneb lidská havěť a její oběti.

Zadám-li do překladače Barnevern, objeví se výrazy rotující kolem péče o děti, sociální péče a podobně. Ale myslím si, že překlad nesedí.

13.5.2015 v 19:36 | Karma článku: 30.75 | Přečteno: 1086 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

David Wiltsch

Nezapomeňme si připomenout hrdiny od Zborova

Roku 1917 došlo v rámci Kerenského ofenzívy k bitvě u Zborova, kde prvně nastoupila i Československá brigáda. Z pohledu války nevýznamná bitva. Z pohledu prvního odboje však důležitá událost na cestě k samostatnému stát

23.6.2017 v 17:43 | Karma článku: 15.76 | Přečteno: 263 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jaké to je randit se skrblíkem?

Muž. Vysoký, štíhlý, usměvavý, milý, uměl zajímavě a barvitě hovořit a vyprávět. Dokázal mě pokaždé rozesmát a byl vůči mně pozorný, naslouchal mi. Jeho vadou charakteru bylo, že to byl skrblík. Miloval peníze a sám sebe, ne mě.

23.6.2017 v 15:52 | Karma článku: 20.94 | Přečteno: 765 | Diskuse

Jakub Kouřil

Oslík a dáreček

Byl jednou jeden oslík, který vypadal jako všichni oslíci. Měl dlouhé uši a krásně hýkal. Jeho hlava se krásně táhla v úsměv. Oslík se jmenoval Jumbo a měl důvod se radovat. Vlastnil totiž žlutou krabičku.

23.6.2017 v 15:48 | Karma článku: 4.87 | Přečteno: 94 | Diskuse

Jiří Hermánek

Statisíce podpíraču? Tak to je pěkně na draka...

Moji ctění kolegové Turner a Vlk, každý svým osobitým způsobem, ztvárnili svůj názor na tu kreaturu, co sedí, jako žába na prameni, na Hradě a nehodlá tam vpustit žádného pravdoláskovce. To je tedy ale opravdu smutné.

23.6.2017 v 14:30 | Karma článku: 28.66 | Přečteno: 733 | Diskuse

Pavel Chalupský

Logika, Duše, Intuice.

Tak je tu máme krásně seřazené. Každá z nich představuje část nás samých. Jsou naší podstatou. O Logice jsem se kdysi učil, o Duši a Intuici ani muk. Tak se zkusím zamyslet.

23.6.2017 v 14:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1159
Jsem průměrný občan, který občas cítí potřebu, podělit se o svůj názor na věc s ostatními a tak zjistit, jestli jsem divný já a nebo ti, co je nechápu.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.